płatnik

Zostać VAT-owcem – plusy i minusy

  • Posted on: 16 December 2020
  • By: addmean
VAT
Author: Jeff Djevdet
Source: http://www.flickr.com
Rozpoczynając działalność gospodarczą, musimy zadecydować, czy chcemy być płatnikiem VAT, czy nie. VAT wiąże się z wieloma udogodnieniami, ale także może być to rozwiązanie całkowicie nieopłacalne – wszystko zależy od specyfiki danego biznesu.Działalność gospodarcza VAT jest opłacalna zwłaszcza wówczas, kiedy wiemy, iż w firmie będziemy dużo inwestować w materiały lub w środki trwałe. Zakup produktów bez wartości VAT powoduje, że wydatki są znacznie mniejsze. Bycie płatnikiem VAT ułatwia też współpracę z innymi jednostkami instytucjonalnymi, które też są płatnikami VAT.

Darowizna bez podatku oraz zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS - co to jest?

  • Posted on: 12 December 2020
  • By: addmean
podatki
Source: pixabay.com
Darowizna dla familii czy bliskich to coś, na co w dzisiejszych czasach decyduje się coraz więcej jednostek. Chociaż, by oddać darowiznę, należy wiedzieć, jak na przykład to wykonać i jakich przepisów powinno się przestrzegać. Należałoby także dowiedzieć się, jak wolno przekazać darowiznę bez płacenia podatku. Darowizna bez podatku musi pozostać skonstruowana w zerowej grupie podatkowej, jednak wypada sprawdzić, czy jednostka, jakiej potrzebujemy przeznaczyć darowiznę, do tej grupy należy.

Obowiązki chlebodawcy wobec pracobiorcy

  • Posted on: 24 October 2019
  • By: addmean
Ubezpieczenie
Jednym z wielu blankietów, które muszą zgłaszać pracodawcy jest ZUS Z-3. Tworzony jest przez tych płatników składek, którzy nie są upoważnieni do zapłaty zasiłku, także przez płatników, którzy za czas po wygaśnięciu zatrudnienia powierzają wypłatę zasiłku do ZUS-u. W interesie płatnika leży należyte wypełnienie druku, w przeciwnym razie pozostanie on sprostowany przez ZUS, w następstwie zawyżając bazę wymiaru zasiłku z winy płatnika.