Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

Kartka pocztowa- fakty znane i mniej znane

  • Posted on: 18 October 2016
  • By: addmean
Tak samo jak wiele epokowych odkryć, również karta pocztowa nie miała łatwego początku. W 1865 r. ówczesny Poczmistrz Berlina, Heinrich Stephan, zaproponował na Piątej Niemieckiej Konferencji Pocztowej w Karlsruhe wprowadzenie specjalnego kartonika dla otwartej korespondencji. Pomysł ten, uznany wtedy za nadto śmiały odrzuciła dyrekcja Poczty Pruskiej. Dopiero gdy cztery lata później z analogiczną ideą wystąpił profesor Emanuel Hermann, władze ją zaakceptowały. W tenże sposób austrowęgierska poczta jako pierwsza zerwała z obyczajem zaklejonych listów wdrażając tzw. kartkę korespondencyjną, jakiej jedna strona określona była na korespondencję, natomiast druga posiadała znaczek a także miejsce na adres.


kartki pocztowe
Niebawem na w ten sposób drukowanych kartkach do korespondencji poczęły ukazywać się pierwsze rysunki i teksty okolicznościowe. W tenże sposób narodziła się właściwa karta pocztowa. Pierwotnie obrazy znajdowały się w rogu karty, jednak z biegiem czasu zaczęły pochłaniać coraz więcej miejsca. Od początku istnienia jedna ze stron określona była na adres jak też znaczek, z kolei na tekst, strona z widokiem. O ile adresant nie chciał ingerować w obrazek, na przekaz pozostawało mu malutko miejsca, w wielu wypadkach musiał ograniczyć się do krótkich życzeń. Dopiero w 1904 r., poczta odmieniła reguły i od tego czasu na jednej stronie lokowano obrazek, a na drugiej znalazło się miejsce na korespondencję, znaczek oraz zaadresowanie. Zasada ta obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Aktualnie na pewno nie można ustalić, kto wydał pierwsze kartki pocztowe. Spory o pierwszeństwo toczyło już więcej niż wiek temu kilkanaście miasteczek a także krajów. Za najdawniejsze kartki pocztowe uważane są między innymi kartki wydawane w czasie wojny prusko - francuskiej w 1870 r. poprzez obie strony sporu, a także wywodząca się z tego samego roku karta pocztowa Serba Petara Manojlovicia przedstawiająca smoka na tle zabudowy miejskiej, znana jedynie z przedwojennej reprodukcji. Własny akcent w prehistorii pocztówki ma też Dolny Śląsk. Za jedne z najstarszych kartek na świecie rozpatrywane są kartki pocztowe ilustrujące najwyższy szczyt Karkonoszy, Śnieżkę, datowane na 1873 rok - klik klik.

Współcześnie pocztówki wydawane są na masową skalę. Zajmuje się tym poligrafia - zobacz tutaj.