Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

Informacje dla samorządów

  • Posted on: 1 January 2015
  • By: addmean
Flaga Unii Europejskiej
Primo, administracja wyparła ideologiczne rządzenie. Teraz w cenie są technokratyczne rządy. Po drugie, zintegrowanie polityczne było wspierane przez zwiększanie współpracy gospodarczej. No i najistotniejsza rzecz, mniej zasobne kraje członkowskie są wspomagana przez zamożniejszych członków. To kluczowe zjawisko, bo gros konfliktów miało podłoże w kwestiach ekonomicznych właśnie.

To znany fakt, że w mniej zamożnym regionie łatwiej o eksplozję nastrojów nacjonalistycznych i konfrontacyjnych. A zdewastowana po II Wojnie Światowej Europa groziła eksplozją kolejnego starcia, bo finanse publiczne krajów były wykończone wysiłkiem wojennym. Fundusze Unijne posiadają ogromną rolę w likwidowaniu dysproporcji pomiędzy państwami Unii.

Zostały uformowane z trzech ogromnych jednostek: Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu spójności. EFS to generalnie 10 procent wydatków budżetu wspólnoty UE. Dokłada do dużej liczby projektów, które może przedstawić rząd krajowy, samorząd terytorialny albo inne organy władzy.

EFRR wspomaga dużo gałęzi rozwoju. Do obszaru jego oddziaływania zalicza się na przykład gospodarka przestrzenna, rozwój techniczny i turystyka. Fundusz Spójności to narzędzie, które wspiera kraje, które właśnie przystąpiły do Unii Europejskiej, aby poziom ich dobrobytu zrównał się ze normą ogólną. Obrazowo: Polska dostała w czasie 3 lat od chwili przystąpienia ponad cztery miliardy euro.