Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

Krótki przegląd typów kawałków muzycznych

  • Posted on: 10 September 2021
  • By: addmean
Sztuka, jakiej tworzywem jest brzmienie towarzyszy człowiekowi w rozlicznych typach od stuleci. Trudno jednoznacznie wskazać chociaż w przybliżeniu datę zaistnienia muzyki. Wiadomo jednakże, że już jednostajne śpiewy ludzi z jaskiń były początkową próbą jej stworzenia. Człowiek pierwotny na pewno śpiewał by przydać sobie otuchy jak też poprawić samopoczucie. W epoce czasów starożytnych zaszedł rozwój muzyki. Zaistniały przede wszystkim liczne instrumenty dęte drewniane (np. fujarki) oraz strunowe (np. lira, harfa). Nie brak było także tych najoryginalniejszych jak chociażby muszli.

koncert gitarowy
Author: Gialla Farfalla
Source: http://www.flickr.com
Era Średniowiecza kojarzona jest z zamarciem, chociaż dominowała wtedy muzyka kościelna. Tymczasem w epoce Renesansu, nastąpił dalszy rozwój muzyki, zarówno wokalnej, religijnej jak i świeckiej. Był to także okres powstania polifonii. W epoce Baroku we Włoszech powstała nowatorska odmiana dramatu śpiewanego, mianowicie opera. Oświecenie i Romantyzm zainicjowały intensywny rozwój muzyki klasycznej. Końcówka XIX w. to również intensywny rozwój baletu. Okres międzywojnia wniósł bardzo dużo zmian. Również w muzyce dużo się zmieniło. Można by uznać, iż muzyka klasyczna cokolwiek się znużyła. Poczęto z nią eksperymentować. Skutkiem tego było powstanie nowego typu muzyki - był to jazz. Tradycyjnym instrumentem jazzu została trąbka. Zaistniały także inne rodzaje muzyki: hip-hop, pop, techno, rock, metal, blues, heavy metal, disco-polo itd.. Przy okazji zerknij na instrumenty - .

Jednymi z najsłynniejszych kompozytorów ogólnoświatowej sławy są: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig Van Beethoven, Piotr Czajkowski, Jan Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Johann Strauss.

Współcześnie z różnego rodzaju muzyką mamy do czynienia, praktycznie na każdym kroku. Wpada do naszej świadomości przez stacje telewizyjne a także radiowe. Powszechnie wiadomo, że muzyka oddziałuje na nas w sposób łagodzący. Odrywa nas od zgiełku nowoczesnego świata. Chociaż muzyka jest tak szeroko rozpowszechniona na całym świecie to spełnia ona indywidualną rolę w życiu każdego człowieka. Różnorodne upodobania muzyczne posiadają indywidualni ludzie. Rolą muzyki może być doprowadzenie nas do odprężenia jak też czasem wyzwolenie w nas większej energii lub przekazanie konkretnej treści zawartej w utworze muzycznym. Tu mały bonus dla prawdziwych fanów muzyki: kolekcje i zestawy płyt - Ceneo.