Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

Wycena udziałów spółek majątkowych

  • Posted on: 3 July 2020
  • By: addmean
Założenie własnej firmy i późniejsze jej rozwijanie to naturalna kolejność, jaka jest spotykana u większości biznesmenów. Ale rozwijając przez lata biznes, zdobywając kolejne kontrakty, zlecenia i klientów niektórzy przedsiębiorcy nie do końca mają orientację, jak dużo ich firma jest warta. Niekiedy tego typu pytanie pojawia się dopiero wtedy, kiedy ktoś będzie chciał złożyć propozycję kupna firmy. Wielu przedsiębiorców odmówi, gdyż dalej będzie chciała prowadzić swoją firmę, lecz jakaś część na pewno się nad tego typu ofertą zacznie zastanawiać.
Jednak w takim momencie przedsiębiorca musi dokładnie wiedzieć, ile w rzeczywistości jest warta jego firma, bo w przeciwnym przypadku będzie mógł dużo na takiej transakcji stracić. Z tego też powodu w takim przypadku konieczna jest profesjonalna wycena przedsiębiorstwa, wykonana przez niezależnego audytora. Dopiero po przeprowadzeniu tego typy wyceny właściciel może się dokładnie zastanowić i przemyśleć, czy firmę opłaca mu się sprzedawać, czy sprzeda jedynie niewielką część udziałów, czy zostawi ją jednak i w dalszym ciągu będzie prowadzić swój biznes.
wyceny spółek polskich
Author: dhub limited
Source: http://www.flickr.com
Jak najczęściej bywa w takich sytuacjach, wycena udziałów wykonana być może w bardzo różny sposób i różnymi metodami. Najbardziej istotny powinien być cel, który ma takiej wycenie przyświecać. Zupełnie odmiennie firma powinna być wyceniana, gdy w grę chodzić będzie jej sprzedaż, znalezienie inwestora lub wejście na giełdę, a inaczej do celów księgowo-podatkowych. Z tego też powodu dopiero po określeniu celu firma audytorska przystąpić może do wykonywania wyceny. Istotna będzie także metoda wyceny, gdyż jest ich wiele, a właściwą wybiera się również mając na uwadze to, do czego wycena będzie wymagana. Najbardziej popularne są trzy metody wyceniania, to znaczy majątkowa, porównawcza i dochodowa. Metoda porównawcza bazuje na przedsiębiorstwach o podobnym profilu i wielkości zatrudnienia, po analizie ich wyników finansowych i kondycji szacuje się, jak dużo może być warta wyceniana firma. Metoda dochodowa w kilku słowach polega na tym, że do wyceny wartości bierze się pod uwagę wysokość przyszłych dochodów, a majątkowa metoda to po prostu wycena firmowego majątku, zmniejszonego o wszelakie zobowiązania.