Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

Działanie sprężyn progresywnych

  • Posted on: 30 December 2014
  • By: addmean
samochód terenowy
Author: TATA
Source: Marubeni Motors Poland
Sprężyny progresywne funkcjonują zdecydowanie w inny sposób niż zwyczajne. Są bardziej elastyczne i skutecznie dopasowują rodzaj reakcji do sytuacji. Wygoda jazdy zmniejsza się, jeżeli sprężyny są gęste i krótkie, a takie rozwiązanie ma prawie każdy samochodów. Nowoczesne sprężyny mają zupełnie inną strukturę: nie są równe, mają górę i dół, odstępy pomiędzy zwojami też się różnią. W ten sposób także przy nietypowym zawieszeniu podnosi się wygoda podróżowania.

Mała sprężynka stalowa
Author: liebeslakritze
Source: http://www.flickr.com
Wytwarzanie sprężyn odbywa się w specjalnych fabrykach będących zwykle firmami podwykonawczymi huty metali. Zapewnia to niewielki koszt pozyskania tworzyw produkcyjnych, oraz wysoką jakość i wymagane cechy fizyczne półfabrykatów. Samo wytwarzanie sprężyn jest procesem bardzo prostym, wymagającym jednak precyzji i właściwych narzędzi do produkcji. Koszt wyprodukowania wytworu finalnego jest jednak tak niewielki, zwłaszcza gdy produkcja ma miejsce blisko huty metali, że jest to proces dający duże zyski. Wiele osób uważa, że ten tym sprężyn jest zbyt nietypowy i niekoniecznie uznają ich montaż.

Producenci jeszcze nie montują takiego zastosowania w samochodach, z tego powodu sprężyny progresywne są jedynie jako dodatkowe części. Problemem bywa to, że pojazdy są stabilne w inny sposób przy skrętach. Prawdą jest, że, ich zachowanie może zmieniać się zależnie od danego momentu. Samochód może inaczej reagować na skręty w prawo niż w lewo, w inny sposób zachowuje się przy hamowaniu. Trzeba się wyczuć ich zachowania i spróbować kontrolować samochód.

W Polsce wytwarzanie sprężyn ma miejsce w kilku dużych miastach, położonych zwykle blisko punktu wydobywania surowca podstawowego,
Metalowa sprężyna
Author: taymtaym
Source: http://www.flickr.com
jakim jest stal. Duże ośrodki w kontekście produkcji znajdują się więc na przykład na terenie Śląska. Producent sprężyn (http://vanel.com/about-us.php?lang=polish/) wytwarza je zazwyczaj na zamówienie konkretnej firmy specjalizującej się w wytwarzaniu przedmiotów wykorzystujących sprężyny. Elementy te są pakowane w pudełka zawierające (w zależności od wielkości sprężyny) od paru do kilku tysięcy sztuk produktu i wysyłane do klienta na paletach zawierających kilka do kilkudziesięciu tego rodzaju pudełek. Palety są umieszczane na ciężarówkach, które umożliwiają przewiezienie do kilkudziesięciu tak załadowanych palet.

Pozwala to na zminimalizowanie kosztów przewożenia towaru. Kolejną różnicą między sprężynami progresywnymi a tradycyjnymi jest rozróżnienie na część górną i dolną. Należy założyć je w serwisie, bo po co sprawdzać własne odpowiednią wiedzę. Ekspert powinien założyć sprężyny w dobrym kierunku, aby mogły pracować, jak należy. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że cykliczne kontrolowanie zawieszenia i zmiana sprężyn są obowiązkowe. Można zrobić dokładny przegląd tuż przed zimą, aby ustrzec się wypadków. Sprężyny korodują w zimowych sytuacjach na drodze, a sól, do posypywania jezdni głównie im szkodzi.