Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

W jaki sposób można w dzisiejszych czasach uczyć się o historii - krótki przewodnik po płytach i piosenkach wojskowych

  • Posted on: 14 May 2021
  • By: addmean
Nie trwoniąc nadziei

Nawet po tylu latach, straszne wspomnienia z Powstania Warszawskiego w dalszym ciągu żyją w umysłach dużej grupy, szczególnie tych, którzy doznali te okropności w Warszawie. Młode generacje tego nie odgadną, są w stanie wyłącznie zerknąć na mundury ilustrowana encyklopedia. Trzeba tu także nadmienić o figurach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego dowódcę Adolfa Hitlera.
warszawa
Author: Vladimir Yaitskiy
Source: http://www.flickr.com
Te getta były siedliskiem dla prawie 500 tysięcy Żydów konających z głodu oraz chorób, aby zaznajomić ich historie należałoby o tym dowiedzieć się trochę więcej. Pomieszczenia były pełne ludzi spragnionych i głodnych, czekających na bochenek chleba za który oddawali biżuterię i wiele innych rzeczy. Jedynym promykiem otuchy było naturalnie to, że dawno temu to się zmieni, czego wyrazem są liczne najpiękniejsze wiersze i piosenki jakie powstały w tamtych epokach (). Sfrustrowani w tych trudach w gettach; niektórzy faceci, kobiety oraz dzieci zebrali się żeby zbuntować się przeciw hitlerowcom. Ten akt poufnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.Ten akt śmiałości można zauważyć w dodatku w świetle faktu, że zbuntowani mieszkańcy byli to pospolici ludzie, jednak gotowi wojować z każdym z wykwalifikowanych wojaków. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku i jego nadrzędnym celem było usunięcie Niemców z miasta oraz doprowadzenie do uwolnienia Warszawy przed przyjazdem Armii Radzieckiej.  
warszawa zamek na wodzie
Author: Radek Kołakowski
Source: http://www.flickr.com
Zaistniał plan warszawa i okolice miały być ocalone wspólnymi siłami Polaków oraz Żydów. Dla Niemców, był to tylko dodatkowy dzień dręczenia tych mieszkańców. Nie spodziewali się sprzeciwu. Hitlerowcy byli zdziwieni, a wielu pozostało rannych. Powstanie spowodowało czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten dostarczył Warszawiakom nadzieję oraz na tą cześć powstały liczne filmy, muzyczny plyty lub literatura upamiętniająca bojowe wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin trafiły też polskie produkcje, które choć w małym stopniu ilustrują to, co przetrwali ludzie biorący uczestnictwo w tym wszystkim. Niemniej jednak jest to tylko namiastka.


Nie jesteśmy w stanie o tym zapomnieć. Niech to będzie czynny obraz w pamięci. Zobacz: