Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

Gdzie można zastosować pompownie nieczystości i w jaki sposób są one skonstruowane?

  • Posted on: 24 November 2020
  • By: addmean
Na obszarach, które nie są wyposażone w ogólnodostępną grawitacyjną kanalizację, stosuje się specjalne przepompownie nieczystości. Mogą to być odpady sanitarne, naturalne czy też przemysłowe.


Takie pompownie służą do mechanicznego przetłaczania albo przewożenia ścieków także na stosunkowo duże dystanse.


Młoda kobieta
Author: Marianne Ubaleht
Source: http://www.flickr.com


Jednak wykorzystuje się je również tam, gdzie ukształtowanie terenu uniemożliwia zastosowanie tradycyjnych rodzajów przesyłania. Takimi przeszkodami mogą okazać się różnorodnego rodzaju cieki wodne albo niekorzystna budowa geologiczna. Tego typu pompownie ścieków mogą być również (zobacz więcej w serwisie) zastosowane np. na osiedlach mieszkalnych. Systemy kanalizacji ciśnieniowej zapewniają oszczędny i niezwykle wydajny przepływ ścieków w tamtym miejscu, gdzie zastosowanie typowych procedur mogłoby być za kosztowne. Pompownie można użyć również w wypadku budynków wolnostojących czy zakładów pracy, pól kempingowych czy moteli itp. Wodą nie zawierającą zanieczyszczeń feralnych można by dla przykładu czyścić ulice.
Przepompownie ścieków są skonstruowane z jednej albo dwóch pomp zatapialnych, specjalnego zbiornika na ścieki, układu, za pomocą którego można by sprawdzać system i nim sterować, a również z układu hydraulicznego. Takie przepompownie są w 100 procentach automatycznymi sprzętami, które są skonstruowane zgodnie z wymaganiami stawianymi przez normę PN-EN 12050-1.


Ich normalna obsługa ogranicza się jedynie do przeprowadzania cyklicznych kontroli poprawności działania systemu. Co ciekawe, mogą zostać one zamontowane tak na zewnątrz, jak i wewnątrz budowli.