Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

O czym warto pamiętać, opiekując się seniorem?

  • Posted on: 8 November 2019
  • By: addmean
piecza nad osobą starszą wymaga mnóstwo wytrwałości i zrozumienia dla potrzeb staruszka. Warto mieć na uwadze nie wyłącznie stan zdrowia nestora, lecz przede wszystkim jego styl życia jak też przyzwyczajenia.
relaks
Author: Aaron Muszalski
Source: http://www.flickr.com


Osoba, która chce podjąć się opieki nad nestorem, powinna pamiętać o tym, że praca ta wymaga od niego wiele wytrwałości i ostrożności. Piecza nad osobą starszą, jaka na dodatek choruje, jest bardzo absorbująca, ale może przynieść zarówno opiekunowi, jak też seniorowi, dużo satysfakcji. Opiekując się starszą osobą należy pamiętać o subtelności, tak w kwestiach fizycznych, jak także psychicznych. Wsparcie w przemieszczaniu się jest jedynie jednym z ważnych zadań, jakie powinna spełnić osoba opiekująca się osobą starszą. Równie ważne będzie wsparcie, wymiana myśli, jakie budują stosunki między podopiecznym a opiekunem. Osoba opiekująca się nestorem musi również pamiętać o tym, jak istotna jest spostrzegawczość, a także zdolność radzenia sobie w kłopotliwych przypadkach. Zachowanie zimnej krwi w wypadku nagłego, złego samopoczucia nestora lub umiejętność udzielania pierwszej pomocy należą do obowiązków opiekuna. Odporność na stres jest ważnym elementem, niezbędnym w zajmowaniu się seniorem.


chodzik dla seniora
Author: Daniel Lobo
Source: http://www.flickr.com


herbata
Author: INTERNITY
Source: INTERNITY


Podstawową zasadą w opiece nad osobami starszymi jest szacunek, zarówno do podopiecznego, jak również realizowanej pracy. Opiekun ma za zadanie wspomóc w czynnościach, które sprawiają seniorowi trudności. Jednocześnie jednak nie może go nazbyt wyręczać, by nie odbierać starszej osobie poczucia autonomii. Poza tym, niesłychanie ważne jest szczegółowe zaplanowanie dnia.
Ułatwi to realizację poszczególnych zadań, a również nada życiu rytm, który jest ważny dla starszych osób. Zadaniem opiekuna jest zadbanie o jego zdrowie starszej osoby, dlatego warto zaopatrzyć go w chodzik dla seniora.