Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

Wykrywanie a także zwalczanie magazynowych szkodników

  • Posted on: 12 June 2020
  • By: addmean
Spośród wielu gromadzonych płodów rolniczych, szkodniki magazynowe jako podstawowe źródło pożywienia szczególnie upodobały sobie ziarna zbóż.


Co roku sprawiają znaczące ubytki tak ilości, jak też jakości zebranych plonów.


kreacje karnawałowe i biżuteria Diva
Author: diva
Source: diva


Pierwsze wynikają z bezpośredniego żerowania a także ubytku masy, a drugie wypływają z rozwoju mikroflory bakteryjno-grzybowej. Pośród szkodników zasiedlających magazyny zbożowe są organizmy dość nieduże jak roztocze, troszkę większe jak insekty oraz całkiem duże gryzonie. W pustych składach nie stanowią one zagrożenia. W obiektach zapełnionych ziarnem ich obecność, nawet niemnoga, stwarza już istotne problemy.


W pustych pomieszczeniach kontrola jest łatwiejsza. Szkodniki nie mają się bowiem w którym miejscu ukryć zatem w czasie okresowej lustracji można je dostrzec jak spacerują po posadzce, murach jak też elementach konstrukcyjnych składu. O ich obecności świadczą również ślady pozostawiane w punktach, gdzie nagromadza się pył. Wyjątkowo dokładnie warto oglądać punkty ustronne, z trudem dostępne i zacienione (dla przykładu pod maszynami), w jakich szkodniki liczniej gromadzą się, a w których panuje z reguły większa wilgotność i warunki sprzyjające przeżyciu.
W podobnych miejscach rozwijają się przeważnie grzyby pleśniowe, jakie dla wielu rodzai szkodników, głównie roztoczy oraz owadów, stanowić mogą okresowe źródło pożywienia, chociaż są one odporne na głód i bez niego mogą przeżyć nieco miesięcy. Zwalczanie spuszczela pospolitego jest kluczowe dla rolnictwa. Ich niszczenie jest dosyć trudne oraz uciążliwe. Warto powierzyć owo zadanie specjalistycznej firmie.