Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

Wycena spółki - co to takiego?

  • Posted on: 13 June 2019
  • By: addmean
Chcesz sprzedać lub kupić spółkę? Sprawdź ile tak naprawdę jest warta.


Wycena spółek to ustalenie ich faktycznej wartości przy wykorzystaniu potrzebnych informacji i danych finansowych.
wycena spółek
Author: Daniel Kruczynski
Source: http://www.flickr.com


wycena aktywów
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com


Toughbook klasy ruggedized: CF-31
Author: Panasonic
Source: Panasonic


Aby prawidłowo oraz rzetelnie wyliczyć wartość spółki potrzebne jest dokonanie odpowiedniego wyboru metody wyceny wycena spółek. Bardzo ważne jest także to, by wycena ta była sporządzona w sposób profesjonalny, a co za tym stoi aby była podparta licznymi faktami. Dzięki temu spółka zyskuje lepszą pozycję w sytuacji prowadzenia ewentualnych negocjacji dotyczących ich sprzedaży lub nawiązania ewentualnej współpracy z inwestorami. W trakcie określania wartości spółki, powinno skupić się głównie na takich czynnikach jak rodzaj, zakres i forma prawna spółki. Mimo, iż sposobów wyceny spółek jest wiele, zazwyczaj wykorzystywane są te techniki: metoda porównawcza, dochodowa i metoda majątkowa. Każda z wymienionych technik opiera się na różnych zasadach, stąd wymaga zdobycia odmiennych danych do przeprowadzenia poprawnej analizy spółki. Są przypadki, iż zastosowanie jednej metody okazuje się niewystarczające. Wtedy zastosowanie kilku metod szacowania będzie odpowiednim rozwiązaniem.


Poza tym, ważnym elementem jaki wpływa na odpowiednie sporządzenie sprawozdania finansowego jest wycena aktywów (oryginalna strona). Przedsiębiorstwa mogą wyceniać: materiały i towary w cenach zakupu, produkty w toku produkcji (po wysokości materiałów bezpośrednich czy bezpośrednich kosztów wytworzenia produktu).
Nie ma obowiązku wyceniania poszczególnych elementów, jeśli nie zniekształca to stanu aktywów czy wyniku finansowego dla jednostki. Trzeba pamiętać, że wycena aktywów musi przypadać nie rzadziej niż na dzień bilansowy.