Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/fellowshipinhislove.com/includes/menu.inc).

Rzemiosło, które przeminęło. Najnowsze trendy a rozwój – kowalstwo vs. metaloplastyka.

  • Posted on: 4 September 2019
  • By: addmean
Kowalstwo to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych zawodów wiele lat temu. Kowalstwo było bardzo cenione we wszystkich kulturach, którym znany był ten sposób na pozyskanie metalu. Także na ziemiach polskich był to 1 z najbardziej popularnych zawodów, jakimi zajmowali się robotnicy. Kowal w mieście lub na wiosce naprawdę był kimś, a jego zakład pracy, czyli kuźnia mieściła się najczęściej na skraju wsi, niedaleko szlaku komunikacyjnego, bowiem kowal podbijał także konie. Do dzisiaj podkówka jest symbolem szczęścia.

kowal
Author: Lennart Tange
Source: http://www.flickr.com
Początkowo ”produkowano” narzędzia drewniane, a zaledwie ich główną część wytwarzano z metalu, lecz zmiany w wyposażeniu pracowni kowalskiej przyszły, kiedy materiałami (zobacz odwiedź nas) zaczęły być produkowane przez przemysł metalowy. Pojawiły się wówczas fachowe młotki oraz mobilne kotliny wypierające miechy. Praca kowala, do momentu pojawienia się ułatwiającego pracę sprzętu, była fizycznie trudna i ciężka, lecz kowale produkowali narzędzia (hiperłącze do serwisu) pracy z metalu, więc zawdzięczamy im ogromny postęp cywilizacji - czytaj tutaj więcej. Rzemiosło trudniło się ręcznym wykuwaniem przedmiotów z metalu o różnej wielkości i w różnych kształtach, rozwijało się także kowalstwo artystyczne. Wraz z rozwijaniem się miast, z kowalstwa zaczęły wydzielać się inne gałęzie, bowiem potrzeby ludzi również się zmieniały. Wsie miały swoich kowali, jacy wykonywali pierwsze balustrady nierdzewne, okucia, lecz w miastach warsztaty kowalskie powoli zaczęły się wycofywać, ustępując miejsca warsztatom przemysłu metalowego. W tym czasie zaczęła rozwijać się komunikacja i motoryzacja. Coraz popularniejsze stawały się metalowe komponenty pojazdów, tym samym widać, iż robiono z metalu zarówno rzeczy ozdobne, jak również funkcjonalne. Dziś, patrząc na samochód, możemy tylko pomyśleć, jak dużo pracy poświęcał kowal na wykonanie np. klamki.kowalstwo artystyczne
Author: Harvey Barrison
Source: http://www.flickr.com
Obecnie kowalstwo zastąpiła metaloplastyka - . Panuje moda na ozdobne ogrodzenia, ładne balustrady nierdzewne, lampy itp., dlatego ta odnoga przemysłu prężnie się rozwija, tworząc z coraz to nowych surowców hutniczych, odpornych na naruszenia mechaniczne czy temperaturę.